top logo
Jak nás kontaktovat Jak poznát virózu Očkování Pro ženy Pro muže Odběry krve Potřebuji pravidelné léky Potřebuji poslat výsledky Potřebuji pohotovost

ORDINAČNÍ HODINY

 Pondělí 12:00 - 16:00
 Úterý 8:00 - 12:00
 Středa 8:00 - 12:00
 Čtvrtek 13:00 - 18:00
 Pátek 8:00 - 12:00


Žádáme pacienty s infekty dýchacích cest nebo s virozami, aby nevstupovali do čekárny ani do ordinace bez ochrany dýchacích cest. Použijte roušku nebo respirátor.

Je vhodné si před návštevou naší ordinace udělat Ag test na COVID

Test udělejte nejdříve 3 den od začátku příznaků.

Přijděte jen v případě negativity. PN lze vystavit maximálně 3 dny zpětně.

Buďte ohleduplní
k sobě i k nám. 


JAK POZNÁTE VIRÓZU

Virové infekce jsou charakteristické většinou zvýšenou teplotou až horečkou. Pozor, ale tento příznak může být potlačen užítím analgetik-antipyretik (např.Paralen,  Aulin, Nimesil, Novalgin atd).

POZOR!!! Dle tweetu francouzského ministra zdravotnictví mohou léky obsahující účinnou látku ibuprofen (Ibalgin,Brufen, Ibuprofen, Apo Ibuprofen, Modafen...)zhoršovat průběh nemoci COVID 19. V případě horečky jsou vhodné léky typu Paracetamolu (Paralen, Coldrex...)

Dále se může objevit škrábání v krku, pocit suchých sliznic, suchý tzv. neproduktivní kašel, často dráždivý, někdy i bolesti na hrudníku (jakoby na průduškách, které mají souvislost s kašlem, někdy dušnost, řídká vodnatá rýma, pálení či svědění očí, kýchání, bolesti hlavy, svalů, páteře (někdy bolesti celého těla), únava, slabost, někdy i závratě.

Často nebývají přítomny všechny příznaky!

Při provedení odběrů bývá nizká hodnota CRP. Tento test lze zakoupit v lékarně a udělat si ho doma.
  • hodnota do 10 je pravděpodobně viroza,
  • hodnota 10-30 je hraniční,
  • hodnota nad 30 většinou svědčí pro bakteriální infekci, kterou je vhodné přeléčit ATB!

Léčba virózy


Kupte si (pokud nemáte doma) jakékoliv antialergikum na redikci otoku sliznic, snížení produkce hlenu, dráždění ke kašli- např.Cezera, Daselta, Analergin, Zodac, Claritine.... a uživejte 1x denně, lépe nalačno.

Na suchý kašel je vhodné antitusikum Stoptussin, Levopront, nebo jaké vám nabídnou v lékarně, je jich spousta .

Na vlhký kašel slouží mukolytika(Mucosolvan, Erdomed...)

Na teploty a bolesti těla užívejte analgetika-antipyretika, (např. Paralen, Aulin, Nimesil, Nalgesin, Novalgin...) 
Erdomed má dle mého názoru výsadní postavení, léčí i lokální zánět přímo na povrchu epitelu průdušek a změní povrchové napětí na sliznici a viry i bakterie se tam daleko hůře uchytí a množí (prostě sklouznou do hlenu).

Nyní pár informací k paracetamolu: maximální denní dávka pro zdravého dospělého asi 75 kg pacienta jsou 3000mg=3g (t.j 6 tbl po 500mg) a doporučený odstup mezi jednotlivými dávkami je 6h.

Pozor, kombinované preparáty Paralen plus nebo Coldrex atd., mohou obsahovat 750mg nebo i 1000mg paracetamolu! Opatrní musí být pacienti s onemocněním ledvin!

Pokud tyto léky na snížení vysokých horeček nad 38,5°C nestačí, lze použít i fyzikální metody chlazení, jako jsou zábaly, studené obklady podpaží a třísel. Teploty do 38,5°C se úplně nebojte, neměly by být ohrožující a navíc viry teplota ničí.


Nezapomeňte na vitamíny. Důležitý je vitamín C až 2g denně, vitamín D, dá se koupit v lékarně, kde vám rádi doporučí i dávkování, vitamíny skupiny B, vhodné je i kolostrum. V každém připadě je nutný klidový režim, dostatek tekutin (zásadně neperlivé!!) nejlépe teplé čaje. Střídejte je. Dobrý je i zázvor, vhodné jsou vývarové polévky, hovězí, kuřecí, lze přidat česnek, dostatek spánku, olejové zábaly na hrudník, česnek, cibule....


Odlišujte virozy od  bakteriální infekce!

Většinou je poznáte podle výrazné bolesti v krku a téměř s nemožností polknout, čepů na mandlích (pak se jedná o angínu)
dále podle produktivního kašle (nejčastěji vykašláváme žluté a zelené hleny), teplota může být (zase může být zamaskovaná užitím analgetik-antipyretik), může být rovněž dušnost, slabost, hnisavá sekrece z nosu, bolesti dutin, ucha.

CRP bývá většinou nad 30. Pak je na místě nasazení ATB,  kromě ostatních léků které jsou vhodné u léčení virozy. U horečky musíme pomyslet i na infekci močových cest, která je provázená pálením, řezáním při močení, častým močením, zimnicemi s třesavkami a teplotami, někdy i bolest v bedrech a můžete vidět i "růžovou" moč". Tady je také na místě léčení a často nasazení ATB

Doufám, že vám tyto informace pomohou, aby jste se zorientovali a zbytečně nás nenavštevovali a neriskovali, že v naši přeplněné čekárně ještě něco chytnete!!!

Po telefonické domluvě jsem schopna vám vypsat ePN (elektronickou neschopenku) a sjednat si termín další návštěvy.

Prosíme vás o zodpovědnost a trpělivost.zp??t   |   nahoru   |   dom??

NEPŘÍTOMNOST LÉKAŘEČERVENEC


1. - 12.7.2024
MUDr.Kaszturová i sestřička neordinují-
dovolená

ZÁSTUP: 1.- 4.7.2024:
 
pouze akutní stavy ošetří:
MUDr.Lena Maucy, MBA
ul.Dr.Vančury 401, FM
(u evangel.kostela)
mobil- 607 048 300
v této
ordinační době
po, út, čt pá :  7 - 9h
středa:   14-16h


ZÁSTUP: 8.- 12.7.2024
pouze akutní stavy ošetří:
MUDr.Klára Vojkovská
Krevní centrum, ul.TGM, FM
tel. 558 605 033
v této ordinační době
po: 8-11h
út: 10-12h
stř: 14-17h
čt: 7-10h
pá: 7-10h


------------------------------

SRPEN


12. - 23.8.2024

MUDr.Kaszturová i sestřička neordinují- dovolená

ZÁSTUP: 12.- 16.8.2024
pouze akutní stavy ošetří:
MUDr.Klára Vojkovská
Krevní centrum, ul.TGM, FM
tel. 558 605 033
v této ordinační době
po:  8-11h
út:  10-12h
stř: 14-17h
čt:   7-10h
pá:  7-10h
ZÁSTUP: 19.- 23.8.2024

pouze akutní stavy ošetří:
MUDr.Lena Maucy, MBA
ul.Dr.Vančury 401, FM
(u evangel.kostela)
mobil- 607 048 300
v této ordinační době
po, út, čt pá : 7 - 9h
středa: 14-16h

 KONTAKT

CASTAMED s.r.o.
MUDr. Ivana Kaszturová
praktická lékařka pro dospělé

Ordinace:
1. patro
Revoluční 531
738 01 Frýdek-Místek


Mobil: 731 070 197
Email: castamed@seznam.cz
Web: 
www.castamed.cz


Najít ordinaci na mapě...


 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 CASTAMED s.r.o. / realizace nextWEB / admin

 

 

 

V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le. V??tejte na nov?? p??ipravovan??ch internetov??ch str??nk??ch, kter?? se sna???? p??in??st u??ite??n?? informace ohledn?? kontakt??, pracovn?? doby, z??stup??. Budou n??sledovat informace o o??kov??n??, prevenci, onemocn??n?? a d??le.